Pedodoncja

To specjalność zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zębów u najmłodszych pacjentów.

Wśród wielu Rodziców często panuje błędne przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną. Tymczasem powodów do leczenia mleczaków jest naprawdę wiele dlatego niezwykle ważne jest, aby dzieci były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną od najmłodszych lat. Powinniśmy pamiętać, że skuteczna opieka nad zdrowiem zębów naszych dzieci zaoszczędzi im w przyszłości wielu rozczarowań i ustrzeże przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w ich dorosłym życiu. W naszej klinice mali pacjenci mają możliwość leczenia w sedacji wziewnej z zastosowaniem podtlenku azotu czyli tzw. gazu rozweselającego. Podawany on jest przez specjalną maseczkę o przyjemnym owocowym zapachu. Co ważne nie jest to znieczulenie ogólne, a więc cały czas utrzymywany jest kontakt z pacjentem. Po zabiegu podawany jest czysty tlen, a podtlenek azotu w ciągu kilku minut jest skutecznie wydalany z organizmu. Zastosowanie sedacji wziewnej jest całkowicie bezpieczne i w wielu przypadkach daje nam szansę na podjęcie skutecznego i bezstresowego leczenia u dziecka. W przypadku próchnicy początkowej polecamy innowacyjną metodę leczenia ICON, która pozwala na usunięcie białych plamek i zatrzymanie próchnicy bez użycia wiertła. Jest to płyn, który dzięki swoim unikalnym właściwościom załamania światła skutecznie usuwa białe plamy a wnikając w mikroporowatości zdemineralizowanego szkliwa zamyka je i tworzy izolującą barierę odporną na działanie kwasów i bakterii.

Leczenie dzieci obejmuje:

  • Wizyta adaptacyjna - bardzo często dzieci reagują strachem przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Koniecznym rozwiązaniem jest wówczas wizyta adaptacyjna, która umożliwia młodym pacjentom zapoznanie się z gabinetem i personelem. Prawidłowy przebieg takiej wizyty jest niezwykle ważny ponieważ ma wpływ na podejście dziecka do leczenia stomatologicznego w przyszłości. Podczas takiej wizyty najczęściej w formie zabawy lekarz oswaja dziecko z gabinetem a przede wszystkim z narzędziami stomatologicznymi. Ważne jest by wizyty kontrolne u najmłodszych dzieci odbywały się co około 3 miesiące ponieważ rozległa próchnica może prowadzić do utraty zębów mlecznych.
  • Fluoryzacja - zabieg profilaktyczny którego celem jest wzmocnienie szkliwa i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Fluor aplikowany jest na zęby w postaci pianki fluorowej o przyjemnym owocowym smaku. Pianka podawana jest na specjalnych jednorazowych miękkich łyżkach, które pacjent zagryza przez kilka minut w ustach. Zabieg taki jest całkowicie bezbolesny.
  • Lakowanie - zabieg profilaktyczny polegający na uszczelnianiu bruzd na powierzchni żującej zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalnym światłoutwardzalnym lakiem. Lakowanie należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii.
  • Leczenie zębów mlecznych - zęby mleczne, podobnie jak stałe mogą być atakowane przez próchnicę. Nieleczone zęby mleczne z głęboką próchnicą mogą dostarczyć dzieciom wiele bólu. Może też nastąpić utrata zębów mlecznych powodując przedwczesne wyrzynanie zębów stałych i w następstwie wady zgryzu. Nieleczone zęby mleczne mogą być przyczyną ostrych i przewlekłych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej co może mieć wpływ na uszkodzenie zawiązków zębów stałych. Do odbudowy zębów mlecznych stosujemy kolorowe wypełnienia co  dodatkowo zachęca dzieci do współpracy podczas zabiegu.
  • Profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej wraz z doborem produktów higienizacyjnych

Zapraszamy do kontaktu z nami

Artdent

Klinika Stomatologii, Implantologii i Ortodoncji

ul. Piekarska 11-13,
62-800 Kalisz

tel. 62 501 80 70

Ortho Clinic & Kids Artdent

ul. Skalmierzycka 8,
62-800 Kalisz

tel. 730 630 266

www.artdentkalisz.pl